Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik-elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yunus Babacan tarafından başlatılan “Küçük Mucitler İş Başında” projesi ile Erzincan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evleri Sitesinde kalan miniklere bilimsel amaçlı çeşitli konularda kurs verildi.

Minik mucitler, 21-25 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen kurslar kapsamında, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesinde kurdukları çeşitli elektronik devreleri ile program yazılım uygulamaları öğrenmenin yanı sıra, bilim tarihi ve ünlü mucitlerin buluşlarını eğlenerek öğrenip tanıma fırsatı buldular. Küçük yaştaki çocukların bilime ilgilerini artırmak, araştırma yeteneklerini geliştirmek, bilimi rehber edinen çocukların yetişmesinde öncü olmak amacıyla başlatılan proje sayesinde minikler, düşünsel gelişim yeteneklerini de artırma olanağı buldular. Minik mucitler Dr. Öğretim Üyesi Yunus Babacan gözetiminde 5 günlük bir çalışma sonucu kurdukları devre ve program yazılımları sayesinde bilimsel gözlem, neden-sonuç ilişkilerini görme, analiz ve problem çözme becerilerini geliştirdiler.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nuri Kaplan ve Erzincan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammer Doğan, geleceğin mucitlerini, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesindeki çalışma laboratuvarlarında ziyaret ederek çalışmalarını yerinde incelediler.

Miniklerin projelerini beğeniyle karşıladığını belirten Vali Arslantaş, başlatılan projeyi; çocukların araştıran, üreten, tüketmekten çok üretmesini bilen bireyler olarak yetişmeleri ve ilerleyen yaşlarda bunu yaşatabilmeleri adına elzem bir adım olarak değerlendirdi ve son derece başarılı bulduğunu ifade etti. Küçük mucitleri sergiledikleri çalışmaları dolayısıyla tebrik eden Vali Arslantaş, onların duygusal ve bilimsel gözlem yeteneklerinin keşfedilmesinde emeği geçen Dr. Öğretim Üyesi Yunus Babacan başta olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti.

Projeye ilişkin bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Yunus Babacan da, öğrencilerin öncelikle bilime karşı ilgilerini artırmayı amaçladıkları projeyle, aynı zamanda onların üretkenlik ve takım çalışması yapabilme davranışlarında gelişim sağlamaya çalıştıklarını dile getirdi. Deneysel bilgi becerisini geliştirmenin çocukların daha etkili öğrenmesinde büyük rol oynadığına dikkat çeken Babacan, minik dimağların bu tür bilimsel etkinliklerle bilgi ve el becerilerini geliştirmek amacıyla İlimizde ilk adımı attıkları bu projenin sürekliliğinin esas olacağını da sözlerine ekledi.

Kurs süresince gösterdikleri yoğun çaba sonucu gerçekleştirdikleri projelerini sergileyen minik mucitler ise başarı belgelerini Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nuri Kaplan’ın elinden almanın sevincini yaşadılar.